Strona główna | Profil wydziału | Materiały informacyjne
 


Elektronika klasyczna koncentruje się głównie wokół tematyki przekazywania informacji za pomocą elektronów. Jednak w naszych czasach, kiedy to jest konieczne przesyłanie ogromnych ilości informacji, „możliwości” elektronów stają się niewystarczające. Dlatego też coraz częściej sięgamy po światło i przekazujemy informację za pomocą fotonów.

W nowoczesnych łączach telekomunikacyjnych niezmiernie małe lasery wstrzykują do tysięcy nitek światłowodowych strumienie pędzących fotonów. Nie powinno więc nikogo dziwić, że symbolem najmłodszego wydziału Politechniki Wrocławskiej (Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki) jest zapis hω­ mówiący o energii pędzącego fotonu, bo na naszym wydziale uczymy o nowoczesnych technologiach wytwarzania mikro- i nano-układów elektronicznych, a także o możliwościach wykorzystania tych technologii w innych dziedzinach.

High Technology i Świat w Skali Mikro
Mikrosystemy to urządzenia o wymiarach od mikrometrów do pojedynczych centymetrów, wytwarzane technologiami mikroelektronicznymi i mikromechanicznymi najczęściej z krzemu (tak jak np. układy scalone). Mikroelektronika i mikrosystemy stanowią pomost do nanoelektroniki i nanosystemów (nanomaszyn). Ich szerokie rozpowszechnienie we wszystkich dziedzinach życia i działalności człowieka będzie rosło wraz z rozwojem nauki i techniki oraz nowoczesnych metod wytwarzania.

Studenci naszego wydziału poznają technologie mikroelektroniczne i optoelektroniczne, uzyskują wiedzę na temat budowy, zasad funkcjonowania, sposobów wytwarzania i zastosowania przyrządów półprzewodnikowych, układów scalonych, mikroczujników, ogniw słonecznych, a także urządzeń mikromechanicznych.

Nurt technologiczny prezentuje u nas szczególnie wysoki poziom, a nasze nowoczesne laboratorium nanotechnologii i struktur półprzewodnikowych jest unikatowym w skali kraju.

Nieograniczone możliwości
Elektronika to dziedzina, w której zmiany metodologii, rozwiązań systemowych i oprzyrządowania zachodzą najszybciej. Coraz lepsze parametry kolejnych generacji sprzętu elektronicznego i fotonicznego (stosowanego w motoryzacji, medycynie, telekomunikacji, itd.) są efektem zmian fizyko-chemicznych podstaw jego działania.

Absolwenci naszego wydziału dysponują zarówno najnowszą wiedzą szczegółową dotyczącą elektroniki i telekomunikacji, a także informatyki jak również szeroką wiedzę interdyscyplinarną łączącą w całość zagadnienia produkcji i aplikacji z elementami strategii rynkowej. Dzięki temu znajdują zatrudnienie w wielkich i średnich korporacjach przemysłowych, jak i własnym small-biznesie, bo potrafią adoptować się do nowych warunków i wyzwań, jakie staną przed nimi w czasie kariery zawodowej.

Prezentacje i informatory w wersji elektronicznej

 

 

 

 

Wirtualna wycieczka po wybranych laboratoriach naukowo-dydaktycznych Wydziału


 
 do góry drukuj poleć stronę kontakt na skróty